Dominantou celého kraje a předělem mezi Podkrkonoším a Českým rájem je tajemná hora Kozákov. Na jejím vrcholu stojí rozhledna, umožňující kruhový výhled od Krkonoš přes Český ráj k Ještědskému hřebenu a Jizerským horám.
Hluboký zářez Kozákovské Drábovny a Měsíčního údolí je po obou stranách lemován pískovcovými výchozy s typickými tektonickými žebry. U úpatí Kozákova přechází do kaňonovitého údolí. Zde v „Babí“ a „Kudrnáčově peci“ prokazatelně našli první úkryt lidé již v pravěku. Nelze opomenout ani návštěvu „Radostné studánky“, „Votrubcova lomu“ a expozici drahých kamenů.
Do oblasti Klokočských skal, na které plynule navazují Betlémské skály, můžeme vstoupit kolem romantického hradu Rotštejn nebo unikátními Klokočskými průchody. Mohutné skalní bloky, z nichž vystupuje jen několik osamocených věží, dávají nahlédnout na způsob ukládání hornin na dně křídového moře. Geologickou pozoruhodností těchto skal je soustředění většiny geomorfologických tvarů známých z pískovců na území cca 3 km čtverečních. Zdejší pseudokrasová jeskyně Postojná poskytla útočiště prvním lovcům v Horním Pojizeří.
Přepsáno z informačního materiálu vydaného Městem Turnov za finanční podpory měst a obcí Českého ráje. Realizace projektu byla umožněna díky grantu ČCCR za přispění MMR ČR.
Region Český ráj je rozsáhlá oblast ležící na středním toku řeky Jizery. Je přibližně ohraničena body Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Hodkovice nad Mohelkou, vrch Kopanina, Železný Brod, Semily, Nová Paka, Jičín, Kopidlno, Sobotka a Dolní Bousov. Na východě tento malebný region přechází v Podkrkonoší a na severu je ohraničena pásem Jizerských hor a Krkonoš. Cráněnou krajinnou oblastí byla vyhlášena již v roce 1955 a je nejstarší CHKO na území republiky a byl nedávno vyhlášen i prvním geoparkem UNESCO v rámci České republiky.
Pozoruhodná je různorodost krajiny. Hluboké lesy, soustavy rybníků a přilehlé pozůstatky mokřad vytvářejí příležitost pro zajímavé ekosystémy. O jedinečnost se starají charakteristické geologické dominanty – výlevy sopečných hornin, jež tvoří krajinné dominanty – Kozákov, Trosky, Vyskeř, Mužský a další. To vše doplněno o skalní města – Hruboskalské skalní město, Prachovské skály, Klokočské a Betlémské skály, Příhrazské skály, Suché skály atd. Přírodní síly – vítr, déšť, mráz a žár slunce vytvořily sochařské dílo bizarních pískovcových útvarů.
Nepřehlédnutelné jsou také některé rybníky, jako například Věžický rybník a Vidlák pod Troskami, nebo Jinolické rybníky, Komárovský a Drhlenský rybník na Branžeži či Žabakor. Řeku Jizera, zvláště na Malé Skále či v soutěsce mezi Semily a Železným Brodem kudy vede Riegrova stezka, je také nádherná.
Vznik nejvýznamnějších měst v Českém ráji, Jičína, Turnova a Mladé Boleslavi, je datován na přelom 13. a 14. století. V té době také na skalních masivech vznikly první hrady a tvrze. Při své cestě Českým rájem byste neměli zapomenout navštívit symbol této krajiny, hrad Trosky, ale také Kost, Valdštejn či Hrubý Rohozec na Turnovsku, Humprecht na Sobotecku, či na majestátní zámky Sychrov a Mnichovo Hradiště a pohádkový a zámek Staré Hrady u Jičína.
Zdroj použitých informací: WikiperiE – https://cs.wikipedia.org