Skalní města v Českém ráji – Hruboskalsko

Posted on

K nejznámějším skalním městům patří nepochybně Hruboskalské skalní město, které je charakteristické impozantními věžemi dosahujících výšky až 55 m a strmými kaňony, vedoucími z okrajových skalisek do hlubokých romantických údolí. Putujeme-li Hruboskalskem, máme možnost postupně – od vyhlídky k vyhlídce – nahlédnout do nitra skalních měst, můžeme procházet značenými cestami v těsné blízkosti skalních velikánů, které tak přitahují horolezce. K nejvyhledávanějším místům patří „Mariánská vyhlídka“, vyhlídka „U Lvíčka“ a „Janova vyhlídka“. Jednotlivá skalní uskupení a útvary si lidé pojmenovali a váže se k nim řada pověstí a příběhů. Můžeme projít kolem Čertovy ruky, Kapelníka, Majáku, Sahary, Dračích  skal nebo se protáhnout 65 metrovou „Myší dírou“…

Neobyčejně atraktivní je pohled na skupinu skal, vyrůstajících z hladiny Věžického rybníka. Hruboskalsko se stalo nejnavštěvovanějším  z celého Českého ráje, fenoménem, který je magnetem lákajícím k opakovaným návštěvám. Zajímavými místy jsou i zámek Hrubá Skála a zřícenina hradu Valdštejn. „Srdce Českého ráje“ – město Turnov obohatí návštěvu o prohlídku expozic Okresního muzea Českého raje, Dlaskova statku nebo zámku Hrubý Rohozec.

Turisticky atraktivní je i skupina Boreckých skal a skalní město Apolena s neobvykle strukturovanými stěnami s množstvím převisů a skalních oken a s ojedinělou skalní bránou.

Přepsáno z informačního materiálu vydaného Městem Turnov za finanční podpory měst a obcí Českého ráje. Realizace projektu byla umožněna díky grantu ČCCR za přispění MMR ČR. Informační leták vyšel v nakladatelství Jakoubě, roku 2002.